czwartek, 19 grudnia 2019

Psie Trucizny


Święta i okres przedświąteczny to czas, kiedy nie tylko my podjadamy. Łatwiej ulegamy błagalnym psim spojrzeniom na jedzenie (bo przecież one całe życie - od rana, nic nie jadły 😉 ), ale też zdarza nam się przeoczyć małe kradzieże. Pamiętajmy jednak, że to, co jest dobre dla nas, może być bardzo niebezpieczne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Zrobiłam dla Was szybką ściągawkę z produktami, którymi bezwzględnie psiaków nie częstujemy oraz z takimi, których należy unikać / uważać na nie. Zakładam, że nikt przy zdrowych zmysłach nie karmi psa surowym ciastem czy nie daje spróbować alkoholu, ale Ci z nas, którzy kiedykolwiek mieszkali z psem (zwłaszcza z labradorem😄), wiedzą jakimi łakomczuchami potrafią być te kochane czworonogi i do czego potrafią się posunąć w swym łakomstwie 😉😈 (Zgredka na przykład, przed którymiś świętami znalazła ukryte i zapakowane w pudełko i każde w osobny papierek czekoladki i zjadła wszystkie... A ja byłam święcie przekonana, że są bezpieczne!)
I pamiętajmy, że gdy przez cały dzień podsuwamy psu smaczki do jedzenia, trudno doszacować odpowiednią ilość i łatwo przekarmić naszego pupila, oraz że w przypadku niewskazanych produktów to, co jest niewielką ilością dla nas, dla kilkukrotnie mniejszego zwierzaka może być dawką śmiertelną. A to, co do czego nie mamy pewności, lepiej skonsultować zanim podamy pieskowi.

AWOKADO
zawiera persin - substancję silnie trującą dla zwierząt. Wywołuje wymioty i biegunkę. Może doprowadzić do zapalenia gruczołu mlekowego, uszkodzenia mięśnia sercowego, zaburzeń krążenia i oddychania.

WINOGRONA I RODZYNKI
zawierają toksyny, które mogą powodować niewydolność nerek i uszkodzić wątrobę. Kilkukilogramowy piesek, po zjedzeniu garści winogron, może umrzeć.

CZEKOLADA I KAKAO
absolutnie zakazana dla psów!
Zawiera trującą teobrominę, kofeinę i teofilinę - wywołujące wymioty i biegunkę, mogą uszkodzić serce i system nerwowy.

CEBULA, CZOSNEK, SZCZYPIOREK
cebula szkodliwa w każdej formie (suszona, gotowana, pieczona, smażona). Zawiera tirosiarczan sodu o działaniu silnie utleniającym, mogącym powodować anemię, a w niektórych przypadkach niewydolność nerek. Uwaga na słoiczki z gotowym jedzeniem dla niemowląt! Niektórzy podają je szczeniakom, ale często jednym ze składników jest właśnie cebula.

KAWA, HERBATA
kofeina niekorzystnie wpływa na układ oddechowy i krwionośny, wywołuje wymioty, powoduje apatię, może powodować poważne zaburzenia ciśnienia, w skrajnych przypadkach może być przyczyną śmierci.

ALKOHOL
nawet niewielka ilość może wywołać u psa objawy zatrucia, wymioty, problemy z oddychaniem, a nawet śpiączkę czy śmierć.

KSYLITOL
zaburza pracę układu pokarmowego i nerwowego. Uwaga na cukierki, żelki, gumy do żucia!

WĘDLINY
zawierają spore ilości soli, pieprzu, środków konserwujących, mogących podrażnić żołądek zwierzaka.

PESTKI JABŁEK
jabłka jako takie są i bezpieczne i zdrowe dla psów, ale ich pestki zawierają substancje, które w procesie trawienia zamieniają się w trujące. Chodzi o duże ilości pestek, rozgryzionych. Najbezpieczniej wybrać pestki zanim podamy pieskowi jabłko.

GRZYBY
ciężkostrawne, zakłócają pracę żołądka, wpływają na pracę systemu nerwowego, serca i nerek.

OWOCE CYTRUSOWE
mogą powodować niestrawność, biegunkę, wymioty.

SUROWE JAJKA
panuje opinia, że dobrze jest dodawać psu do jedzenia surowe jajko (na błyszczącą sierść np), ale może to prowadzić do niedożywienia i przewlekłych biegunek, istnieje też ryzyko zarażenia salmonellą. Przed podaniem wystarczy jajko ugotować na twardo. A piękna sierść będzie wynikiem zdrowego odżywiania 😊.

KASZA GRYCZANA
powoduje trudności z trawieniem.

ORZECHY MAKADAMIA
trujące dla psów. Uszkodzeniu może ulec układ pokarmowy, nerwowy i mięśniowy.

KOŚCI
także ugotowane, upieczone, usmażone. Ranią przełyk, żołądek, jelita. Powodują poważne problemy z trawieniem.

KOCIA KARMA
choć żaden pies nie chciałby wiedzieć, że zjada kocie jedzenie 😉, to niektórzy opiekunowie wybierają właśnie taką, argumentując lepszą jakością lub tym, że bardziej psu smakuje. Ale można już dostać naprawdę dobrej jakości psie karmy, a ilość białka i tłuszczu w tych kocich przekracza dawki wskazane dla psów i może się to skończyć chorobą nerek.

SUROWE RYBY
zawierają trimetyloaminę, mogącą spowodować bardzo ciężką anemię. Wystarczy rybę ugotować.

MLEKO, SERY, SERKI
nie wszystkie, ale wiele psów nie toleruje laktozy, stąd występujące po tych produktach biegunki i wzdęcia.

CIASTO DROŻDŻOWE SUROWE
i generalnie surowe ciasto, a wielokrotny wzrost drożdży w żołądku psa prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego.

WARZYWA STRĄCZKOWE I KAPUSTNE
duże ilości powodują wzdęcia.

SZCZAW, RABARBAR
kwas szczawiowy zaburza pracę nerek.

OBIERKI Z ZIEMNIAKÓW
toksyczne.

unikamy PRZYPRAW, CUKRU, SOLI

A tu ściągawka, jakbyście chcieli powiesić babci na lodówce 😉

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza